Strona główna  
  Polożenie pensjonatu Cennik pobytu Pomocne strony, wiecej o Supraślu Rezerwacja miejsc
     
 

Pierwsze wzmianki o Supraślu sięgają 1500 roku. Początkowo był tu klasztor i cerkiew, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. Supraśl był ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego - mnisi założyli papiernię i drukarnię oraz zgromadzili cenny księgozbiór.

W drugiej połowie XIX wieku do Supraśla sprowadzili się przemysłowcy, którzy rozwinęli tutaj przemysł włókienniczy, pozostawili też po sobie trwały ślad w postaci obecnego podziału architektonicznego miasta na kwartały wzorowanego na Zgierzu. Obecnie to miejscowość turystyczna o osobliwym klimacie.
Spacerując w historycznej scenerii miasteczka możemy przenosić się w różne okresy 500-letniej historii, poznać bogatą przeszłość Supraśla.

• Supraska wizytówka to piękny pałac Buchholtzów, obecnie siedziba Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, który jest miejscem wielu imprez kulturalnych i wystaw.  

• Kompleks budynków pobazyliańskich wraz z Bramą dzwonnicą z 1752 r., rekonstruowaną Cerkwią obronną w Supraślu pod wezw. NMP w stylu gotycko-bizantyjskim w latach powstałą w latach 1503-1511 (obecnie Prawosławny Klasztor Męski).

• Biały Dworek z siedzibą Zarządu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.

• Kościoły katolicki i proewangelicki wybudowane w XIX wieku w Supraślu.

• Kaplica grobowa Buchholtzów na cmentarzu przy ul. Białostockiej w Supraślu.

• Dom Ogrodnika (zwany Starą Pocztą) w Supraślu.

Domy tkaczy z XIX wieku na ul. 3-go Maja w Supraślu.
więcej atrakcji supraśla  
Napisz do nas